Żaluzje z drewna: co warto wiedzieć na ich temat oraz w jaki sposób o nie zadbać?

Żaluzje zrobione z drewna uważane są za jeden z bardziej ekskluzywnych sposobów na udekorowanie zarówno pomieszczenia, jak i całego okna. Nie dzieje się tak oczywiście bez powodu.

Co więcej, wykorzystanie drewna, które wnosi do pomieszczenia przytulny, a jednocześnie naprawdę stylowy wygląd to bez wątpienia strzał w dziesiątkę, jeśli naszym celem jest zapewnienie sobie łatwości skomponowania żaluzji z na przykład meblami, szkłem czy panelami. Elementy wykonane z drewna wielu osobom bardzo dobrze się kojarzą. Żaluzje z drewna są rozwiązaniem bardzo praktycznym o czym często kompletnie się zapomina. Żaluzje nadal są jednym ze skuteczniejszych systemów regulujących ilość światła wpuszczanego do pomieszczenia. Wpływają także na panującą w jego wnętrzu temperaturę. Nie brakuje klientów, którzy uważają, że podgumowane rolety zaciemniające są najlepszym rozwiązaniem w upały.

Warto jednak pamiętać, że materiał nagrzewa się o wiele łatwiej niż drewno czy aluminium. Rodzaje żaluzji z drewna Zasadniczo nie trzeba dzielić żaluzji drewnianych na grupy oraz rodzaje. Wyjątek jest jednak jeden i dotyczy szerokości zastosowanych lameli. Ich szerokość waha się najczęściej od 25 do 50 milimetrów. Żaluzje, które mają lamele o szerokości 25 milimetrów można bez obaw umieścić na ścianie, suficie oraz ramie okiennej. Można stosować w ich przypadku boczne prowadzenie żyłkowe, które sprawia, że utrzymanie całego systemu przy szybie jest możliwe nawet wtedy, kiedy uchyli się okno.

Żaluzje drewniane na balkonie oraz wiacie zewnętrznej. Nie należy się stosowania żaluzji drewnianych poza pomieszczeniach. Zarówno drewno, jak i bambus mogą pod wpływem działania czynników zewnętrznych tracić swój kształt, a nawet pokrywać się pleśnią. Sznurki, które utrzymują, a także podnoszą żaluzje na skutek wilgoci szybciej się przecierają, a wówczas ich działanie nie jest prawidłowe.

jak czyścić drewniane żaluzje? Pielęgnacja żaluzji z drewna. Żaluzje wykonane z drewna – tak samo, jak te bambusowe – bardzo łatwo się kurzą. W związku z tym trzeba pamiętać o ich regularnym odkurzaniu. Na lamelach pomalowanych bądź laminowanych kurz nie stanowi większego zagrożenia. Jego usunięcie naprawdę nie jest trudne. Jednak w przypadku lameli o jasnym kolorze kurz w połączeniu z wilgocią może powodować powstawanie trwałych odbarwień, których usunięcie będzie niemożliwe. Jakie żaluzje wybrać: drewniane, laminowane czy bambusowe? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od gustu osoby kupującej żaluzje. Ważny jest jednak również ciężar żaluzji. Najlżejsze są te wykonane z bambusa.

Autor

Ambroży fusion

Monter żaluzji i rolet wewnętrznych.

Zobacz również