Montaż inwazyjny różnych typów rolet

Najważniejszą funkcją, jaką pełnią rolety, jest chronienie nas przed światłem. Nie chcemy, by było go za dużo, bo jest to też ciepło i zwyczajnie może być za ciepło. Możemy też nie chcieć, by światło padało nam w określonych porach dnia w określone miejsca, na przykład na ekran telewizora.

Wykorzystanie rolet może nam też pozwolić na odseparowanie się od świata zewnętrznego, jeśli na przykład mamy zaraz za oknem ruchliwą ulicę. Rolety cenimy tak bardzo, bo są tanie i łatwe w montażu, ale jeśli potrzebna jest nam duża roleta lub roleta ciężka, na przykład z podgumowaniem, konieczne będzie zamontowanie ich w sposób bardzo solidny poprzez tak zwany montaż inwazyjny. Rodzaje rolet Na rynku rolet jest bardzo dużo. Różnią się wyglądem, ale różnią się też rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane. Najczęściej mamy do czynienia z roletami ekranowymi, modne ostatnio są rolety rzymskie i miniroletki, a spotkać możemy się także z roletami austriackimi, plisowanymi czy roletami dzień-noc.

Inwazyjny sposób montażu rolet Montaż inwazyjny swoją nazwę zawdzięcza temu, że trzeba dokonać jakichś zniszczeń. Jeśli mamy małe i lekkie rolety, może to być zniszczenie samej ramy okna. Należy wtedy wkręcić w nie odpowiednie wkręty, na których będzie trzymała się kaseta rolety. Jest to rozwiązanie raczej rzadko stosowane i tylko wtedy, kiedy jest to ostateczność, ponieważ uszkodzenia okna są tutaj nieodwracalne, a jeśli użyje się za dużych wkrętów, można nawet zniszczyć samą szybę.

możliwości montażu rolet Najczęściej rolety mocuje się do sufitu lub ściany. Montaż od strony technicznej wygląda w tych wypadkach identycznie. Polega na umieszczeniu w ścianie kołków rozporowych, dla których trzeba najpierw oczywiście wywiercić odpowiednie otwory. Trzeba to robić ostrożnie i zacząć najpierw od jednego, a potem dokładnie odmierzyć i sprawdzić poziomicą miejsce drugiego kołka przed przystąpieniem do robienia dziury na niego. Tę samą uwagę należy podpiąć także pod rolety montowane bezpośrednio w ramie okna. Jeśli rolety przewidują zamontowanie na bokach specjalnych prowadnic, należy zrobić to na samym końcu, by obecność prowadnic nie przeszkadzała w pracy.

Autor

Sławomir Pol

Monter żaluzji i rolet zewnętrznych.

Zobacz również