Meble wykonane z drewna - naturalna trwałość

Współczesny świat to miejsce opanowane przez masową produkcję. Wszystko dzisiaj jest wytwarzane w podejściu stawiającym przede wszystkim na ilość, a nie na jakość. Dąży się w ten sposób do uzyskania jak najniższej ceny, ale nie jest potem też dla nikogo żadną tajemnicą, że takie podejście powoduje drastyczny spadek jakości. Widać to doskonale w przypadku mebli, jakie mamy w naszych domach. Coraz częściej bowiem to, co wygląda na drewno, jest  tak naprawdę płytą MDF lub panelem wykonanym ze sklejki. Taki tańszy zamiennik klasycznego mebla drewnianego faktycznie jest tańszy, ale w niezaprzeczalny sposób także po prostu gorszy. W sklepach cały czas znajdziemy na szczęście również meble drewniane i warto się zastanowić, czy ich zalety nie powinny nas mimo wszystko przekonać.

Meble z drewna i ich trwałość

Pierwszą rzeczą, którą można zauważyć w przypadku mebli drewnianych wykonanych z prawdziwego drewna jest ich trwałość. Zakup mebli wykonanych ze sklejki to najczęściej inwestycja, którą trzeba będzie wymieniać już po jakichś pięciu latach, może po dziesięciu, jeśli będziemy o nie naprawdę dobrze dbali. Meble drewniane są nieporównywalnie bardziej wytrzymałe, zwłaszcza jeśli chodzi o czynniki mechaniczne, takie jak uderzenia czy obtarcia. Nie dość, że nie powstają na nich uszkodzenia, to jeśli już coś jednak zostanie uszkodzone, można to łatwo naprawić. Trzeba jedynie w miarę regularnie poddawać je zabiegom konserwacyjnym, co jest tanie i bardzo łatwe w wykonaniu. Przekłada się to na realne pieniądze, ponieważ zanim ktoś wymieni meble drewniane, ktoś inny wymieni meble z MDF już trzykrotnie.

Drewno jest antystatyczne

Współczesna era to także plaga różnych alergii. Zwłaszcza dzieciom często dokuczają różnego rodzaju roztocza. Meble z płyt wiórowych mają właściwości takie, że przyciągają do siebie kurz, a meble drewniane wręcz przeciwnie, mają właściwości antystatyczne. Przekłada się to na mniejsze problemy dla alergików, ale także na zdecydowanie łatwiejsze czyszczenie. Warto podkreślać, że meble drewniane dają poczucie naturalności i chociaż może nie czujemy się jak w lesie na łonie natury, meble drewniane nigdy nie są elementem sztucznym w naszym domu, jak to jest z ich tanimi odpowiednikami.

Meble z drewna - uniwersalność

Nie można zapominać o tym, że meble drewniane są bardzo uniwersalne. W praktyce oznacza to, że meble z płyt nie zawsze dadzą się dopasować do pomieszczenia, a meble z drewna już jak najbardziej. Istnieje wiele gatunków drewna wykorzystywanego w przemyśle meblarski. Są to gatunki lokalne, ale także egzotyczne,  różnych części świata. Ich właściwości pozwalają na łatwe kształtowanie, lekkość, wytrzymałość i osiąganie praktycznie takich efektów, jakie są nam potrzebne. Meble drewniane prasują do każdego stylu i mogą mieć dowolna kolorystykę.

Tysiące lat doświadczeń

Drewno to po prostu materiał naturalny. Korzystamy z niego od tysięcy lat i nie jest żadnym przypadkiem, że wszystkie kultury sięgają właśnie po drzewa i budują swoje meble bezpośrednio z niego. Współczesny świat oferuje nam oczywiście produkty drewnopodobne, tak jak kiedyś oferował nam chociażby produkty udające czekoladę, ale jeśli mięlibyśmy zastawiać się na realną opłacalnością inwestycji w meble drewniane, zawsze musimy dojść do wniosku, że po prostu nie ma lepszej opcji. Meble drewniane to produkt lepszy i wygodniejszy, a w długiej perspektywie czasu także bardziej ekonomiczny.

 

Autor

Danuta Roman

Projektant rolet rzymskich.

Zobacz również