Jakie wybrać rolety zewnętrzne do już wybudowanego domu?

Rolety zewnętrzne można montować w domach, które są jeszcze w trakcie budowy, jak również w tych już zamieszkałych. W zależności jednak od tego, w jakim domu będą montowane, należy wybrać kasetę roletową.

Najczęściej w przypadku montażu rolet w już zamieszkałych domach stosuje się rolety wyposażone w natynkowy system sterowania. Zamiennie rolety tego typu nazywane są elewacyjnymi lub adaptacyjnymi. Ich nazwa nawiązuje do miejsca,w którym są montowane, wiąże się także z tym iż są one widoczne na elewacji domu. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane w przypadku montażu rolet w gotowych domach. Do produkcji produkcji wykorzystuje się specjalnie dobrane aluminium lub PCV. Rolety zamontowane na elewacji nie zasłaniają wprawdzie okna, ale wpływają nie korzystnie na jej wygląd. Dlatego jeśli nie chcemy szpecić elewacji możemy wybrać inny sposób ich zamontowania. W tym przypadku lepiej sprawdzi się zamontowanie kasety i prowadnic we wnęce okiennej. Wadą takiego rozwiązania jest jednak zmniejszenie powierzchni okna.

odpowiednie rolety zewnętrzne Najczęściej więc zaleca się, aby sposób ten wykorzystać w przypadku bardzo dużych okien. We wnękach okiennych można montować dwa rodzaje rolet: lewo- lub prawoskrętne. Te pierwsze montuje się na ramie okiennej, drugie we wnęce. Rolety prawoskrętne doskonale chronią przed hałasem, stanowią też dodatkową ochronę termiczną. Na jakich oknach je montować? Zdecydowana większość osób planujących założenie rolet zewnętrznych uważa, że nie ma sensu montowanie ich w oknach od strony północnej. Od strony północnej do mieszka dociera mniej słońca, pomieszczenia usytuowane po stronie północnej nie muszą więc być chronione przed słońcem.

Pamiętajmy jednak, że rolety zewnętrzne zapewniają nie tylko przyjemną temperaturę w mieszkaniu w czasie letnich upałów. Dodatkową chronią one dom przed intruzami, bardzo skutecznie powstrzymują włamywaczy. W okresie zimy, w czasie wietrznej pogody chronią dom przed stratami ciepła, zabezpieczają także szyby i futryny okien przed opadami deszczu, śniegu, czy gradu. Te dodatkowe funkcje, które pełnią rolety zewnętrzne sprawiają, że warto montować je także w oknach, które wychodzą na północ, a nie tylko w tych wychodzących na południe czy zachód.

Autor

Danuta Roman

Projektant rolet rzymskich.

Zobacz również