Jak wykonać montaż rolet rzymskich?

Rolety rzymskie zyskują coraz większą popularność. Mają bowiem nie tylko doskonałe właściwości praktyczne, ale stanowią również świetną ozdobę okna. Ich zastosowanie to pewność, że wnętrze będzie wydawało się bardziej przytulne. Zamierzasz samodzielnie wykonać montaż rolet rzymskich?

Dowiedz się, jak to zrobić. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wcale nie jest to takie trudne. Można oczywiście postawić na wsparcie fachowców, ale samodzielny montaż jest naprawdę możliwy.

Jak zwymiarować rolety? Rolety montowane po zewnętrznej stronie wnęki okiennej. W tym wypadku szerokość rolety jest zawsze równa szerokości zewnętrznej części wnęki. Długość rolety to natomiast odległość, jaka jest między górną krawędzią wnęki a krawędzią dolną plus dwa centymetry poniżej dolnej krawędzi wnęki. Na to, jak długa powinna być roleta, wpływa także rodzaj parapetu. Jeśli znajduje się on we wnęce, to roleta może mieć dowolną długość. Kiedy jednak parapet wystaje poza wnękę, najlepiej postawić na roletę, która sięgać będzie do parapetu. W tym przypadku mechanizm rolety przytwierdza się do ściany za pomocą specjalnych śrub.

jak montować rolety rzymskie? Okno będzie można otworzyć całkowicie dopiero wówczas, kiedy roleta zostanie zwinięta. Rolety montowane na framudze okiennej Szerokość rolety w tym wypadku równa jest szerokości framugi okiennej. Długość rolety to natomiast odległości od górnej krawędzie framugi do jej krawędzi dolnej. W przypadku rolet montowanych na framudze mechanizm rolety umieszcza się właśnie na tym elemencie okna. Całkowite otwarcie okna możliwe jest nawet wtedy, kiedy roleta jest rozwinięta. Jest to ogromne ułatwienie funkcjonowania. Pozwala to na wietrzenie pomieszczenia nawet wtedy, kiedy chcemy ograniczyć ilość wpadającego do jego wnętrza światła słonecznego. Sprawdza się to zwłaszcza latem, kiedy wielu z nas robi wszystko, aby słońce nie nagrzewało dodatkowo mieszkań.

Autor

Danuta Roman

Projektant rolet rzymskich.

Zobacz również