Jak czyścić rolety i żaluzje?

Wiele osób decyduje się na montaż rolet czy żaluzji. Jeśli je przygotowujemy zależy nam na tym, by zawsze dobrze wyglądały i spełniały swoje funkcje w należyty sposób. Aby mogło się to udać to tak naprawdę należy o nie dobrze dbać. W tej chwili mamy już różne metody, które nam to umożliwiają i trzeba wiedzieć jak poszczególne rolety można czyścić.

Jeśli chodzi o rolety materiałowe, które są najczęściej wykorzystywane to obecnie są one takim rozwiązaniem, które zawsze dobrze się sprawdza i przez większość osób będzie oceniane pozytywnie. Trzeba jednocześnie zobaczyć, że mamy wiele rodzajów i wzorów takich rolet, dlatego każdy może szukać rozwiązania, które dla niego będzie najodpowiedniejsze. Gdy zaś chodzi o ich czyszczenie to najczęściej wystarczy je wyłącznie przecierać szmatką delikatnie albo też odkurzaczem bez używania szczególnej siły ssącej. Oczywiście rolety mogą pełnić również pewne zróżnicowane role i niekiedy pojawić się mogą na nich jakieś plamy.

W takiej sytuacji trzeba się zastanowić jak będzie można wykonać proces czyszczenia takich rolet w związku z czym taką ważną kwestią będzie używanie wyłącznie delikatnych środków czyszczących, które nie będą prowadziły do odbarwienia takiej rolety. Musimy uważać na to co będzie wykorzystywane, by nie zniszczyć rolety. Jeśli w ogóle chcemy wykonywać czyszczenie na mokro to najlepiej będzie decydować się na zwilżoną ściereczkę nie mokrą. Prać czy nie prać? Klasyczne rolety nie nadają się do prania. Dlatego nie można ich wkładać do pralki, gdyż kontakt z wodą doprowadzi do ich zgniecenia a dodatkowo również do zmiany kształtu. Roleta nie może być także prasowana również dlatego, że często wprowadza się na nią warstwę gumy i trzeba liczyć się z tym, że taka roleta przy prasowaniu zniszczyć może nam także żelazko.

prawidłowe czyszczenie żaluzjiPranie będzie mogło być realizowane wyłącznie w przypadku rolet rzymskich, ale tutaj także trzeba wykazać się delikatnością. Materiał jest już jednak dużo bardziej wytrzymały i dlatego nie trzeba się obawiać, że dojdzie do zniszczenia. Jeśli mamy mocne plamy to czasami będzie można odbarwić tkaninę i wtedy lepszym rozwiązaniem jest po prostu jej wymiana. Zadbane żaluzje Jeśli posiadamy żaluzje to trzeba się liczyć z tym, że czyszczenie będzie dużo bardziej kłopotliwe. Należy między innymi pamiętać, by je omiatać do czego służyć nam może specjalnie dopasowana szczoteczka. Nie można jednak zapominać o tym, że czyszczenie jest w wielu przypadkach kłopotliwe, a w przypadku drewna o tyle trudne, że kurz osiada tam bardzo mocno a jednocześnie musimy liczyć się z tym, że takie żaluzje nie lubią wody i czyszczenie ich mokro może doprowadzić do zniszczenia. W związku z tym trzeba bardzo uważać. Na mokro zaś można czyścić bez żadnych problemów rolety aluminiowe.

Autor

Sławomir Pol

Monter żaluzji i rolet zewnętrznych.

Zobacz również